رمز پویا و کلاهبرداری

رمز پویا و شروع ایده جدیدکلاه برداری اینترنتی

از زمان ایجاد بسترهای مختلف اینترنتی جهت خرید و فروش، به طبع زمینه برای کلاه برداری از طریق مختلف هم به وجود آمده است. امروزه در سرتاسر کشور با حجم زیادی از شکایات مبنی بر کلاه برداری اینترنتی از طریق ایجاد درگاه پرداخت جعلی که تحت عنوان فیشینگ برای همگان شناخته شده است سروکار داریم؛ جهت رفع این مشکل و بهره گیری کاربران به طور آسوده از خدمات اینترنتی بانکداری، مسئولان استقاده از سیستم جدیدی به نام رمز پویا و یکبار مصرف را در دستور کار خود قرار داده اند.

 


(پیشنهاد میشود قبل از مطالعه توضیحات در این باب، از جزئیات فیشینگ به طریق رمز ایستا، مقاله ” فیشینگ چیست و برای جلوگیری از آن چه باید کرد؟” را مطالعه بفرمایید)


با پویاسازی رمز‌های دوم که از پروژه های عملی شده توسط بانک مرکزی میباشد، به جهت زمان دار بودن اعتبار رمز احتمال هرگونه سو استفاده از کارت‌های بانکی کاهش می‌یابد و افراد در خرید‌های اینترنتی با استفاده از رمز‌های پویا می‌توانند به طور امن تری نسبت به رمز ایستا(ثابت) پرداخت‌های خود را انجام دهند. با فعال کردن رمز پویا که طی هر تراکنش از طریق پیامک یا اپلیکیشن های رمزساز به دست کاربران میرسد، باید حتما رمز ایستا و ثابتی را غیر فعال کرد، هرچند که در غیر این صورت فقط میتوان تا سقف خاصی تراکنش انجام داد؛ این سیستم هم نظیر سیاست های مشابه علاوه بر مزایایی که دارد کسری هایی را ایجاد کرده و همین منجر به کلید دستیابی کلاه برداران به حساب های کاربران میباشد.

امکان پذیری سرقت با رمز پویا

پس از گذشت مدتی اندک از اجرا سازی این برنامه پیشنهادی، مشخص شد راه های جدید تر و چه بسا آسان تری برای سرقت سایبری فراهم شده است؛ یکی از این موارد به کرات تکرار شده وجود برنامه های رمز ساز جعلی هستند که کاربران برای دریافت رمز، آن ها را بر روی دستگاه های خود نصب و راه اندازی میکنند. با باز کردن برنامه و وارد کردن اطلاعاتی چونcvv2 و تاریخ انقضا کارت، رمزی فاثد اعتبار جهت نفوذ به حساب بانکی ارسال میشود که در صورت فعال بودن رمز ایستا این روند میتواند ادامه دار باشد و ضرر جبران ناپذیری را وارد کند.


(با توجه به سیر صعودی کلاه برداری و ابتکار هر روزه در این زمینه، جهت آگاهی بخشی و پیشگیری جرائم از متخصصان گروه وکلای کلاهبرداری رایانه آهوپای مشاوره لازم را دریافت کنید.)


رمز پویا و شروع دوباره فیشینگ

متاسفانه آمار ها نشان میدهند که ایده رمز پویا به جهت پایان کار فیشینگ چندان موفق نبوده است؛ برخی در خریدهای اینترنتی وقتی وارد صفحه‌ای می‌شوند و با کلیک کردن روی دکمه ارسال رمز پویا، پیامک بانک را دریافت می‌کنند، اطمینان از حقظ اطلاعات خود دارند. این در حالی است که مجرمین سایبری روی یک سرور، سامانه فیشینگ نصب می‌کنند.

این سامانه یک صفحه جعلی را به کاربر نشان می‌دهد و پس از اطلاعات وارد شده توسط کاربران در همان لحظه، بانک به خاطر ورود اطلاعات از طریق سامانه فیشینگ، رمز پویا را برای شماره تلفن کاربر ارسال می‌کند و فرد قربانی آن را وارد صفحه جعلی‌ می‌کند. از این زمان تا پایان اعتبار رمز پویا حدود دو دقیقه وقت برای سرقت و خالی کردن حساب فرد وجود دارد. جهت سرقت نشدن حساب و اجازه ندادن به مجرمین حتما توصیه میشود از اصالت سایت های درگاه پرداخت همه معمولا یک آدرس میباشد اطمینان حاصل نمیایید.

نکته: در برخی موارد اقدام به کلاه برداری اینترنتی به بار نخست خلاصه نمیشود و میتوان بدون اراده کاربران، موجودی آن ها به صورت کامل در و بدون اراده و حتی اطلاع کاربر، در اختیار مجرم قرار بگیرد که در این جهت گروه وکالت آهوپای میتوانن در پرونده های این چنینی عهده دار بازستانی حقوق شما باشند.

جمع بندی

پس از برسی اجمالی سیستم نو ورود رمز پویای یکبار مصرف و آگاهی دادن از خطرات احتمالی لازم به ذکر است در آخر نکاتی درباره کاهش ضریب سواستفاده در برستر جرائم اینترنتی خدمت مخاطبان ارائه شود.

– کاربران هنگام دریافت پیامک حتما سرشماره ارسال شده پیامک را مورد توجه قرار دهند چرا که پیام های ارسالی ازسوی بانک های مربوطه کاملا مشخص است و بانک ها برای ثبت نام به صورت پیامکی به هیچ وجه درخواست اطلاعات بانکی نخواهند کرد.
– برای دریافت رمز دوم یک بار مصرف نیازی به پرداخت پول یا ارسال رمز دوم ایستا به یک شماره موبایل خاص در جواب پیامک بانکی نیست.
– باید به طور مستقیم از وب‌سایت یا شعبه بانک خود نرم‌افزار دریافت رمز دوم پویا را نصب و استفاده کنند و به اپلیکیشن‌های روی اینترنت اعتماد نداشته باشند.
-به یاد داشته باشید برای دریافت رمز پویا، احتیاج به ثبت نام در هیچ سایتی نیست.
-حتما برای خرید از سایت های معتبر استفاده کنید و به هیج وجه به تبلیغات های فروش اینترنتی و لینک هایی که ممکن است ارسال شود اعتماد نکنید.
-یکی از راه های موثز این است که پس از ارسال رمز دوم تایید آن را معوق و در ثانیه های پایانی ابطال رمز انجام دهید چرا که این کار باعث میشود اگر در صفحه جعلی حضور دارید مجرم مجال دستیابی به حساب و اطلاعات شما را نداشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *