وکالت کلاهبرداری رایانه ای

کلاهبرداری رایانه ای همانطور که از نامش مشخص است زیر مجموعه جرایم سایبری بوده و در محدوده‌ای خاص که همان فضای مجازی، داده‌های رایانه‌ای و سامانه‌های کامپیوتری است، قابل انجام می‌باشد، از همین نکته یکی از تفاوت‌های مهم این جرم با کلاهبرداری معمول و سنتی مشخص می‌شود.

 

 

در کلاهبرداری یه اصطلاح سنتی، جرم در فضای واقعی رخ داده و مالباخته با فریب، مالش را در اختیار فرد دیگری قرار می‌دهد، اما در کلاهبرداری رایانه‌ای، کلاهبردار از طریق فضای مجازی و با تکیه بر اینترنت با تغییر در داده‌ها و اطلاعات ولو بدون اطلاع بزه‌دیده، مال و یا اطلاعاتی که موجب ضرر به فرد می شود را از آن خود می‌کند.

 

 

برای مثال کلاهبرداری رایانه ای موسوم به فیشینگ چندسالی است رواج یافته و در آن هکر با ساختن فضایی مانند درگاه بانک اطلاعات کارت دیگران را برداشت و از آن سو استفاده می کند.

در کلاهبرداری معمولی صرفاً فریب دادن افراد و بردن مال آنان جرم دانسته شده‌است، اما در کلاهبرداری رایانه‌ای اگر مرتکب هرکدام از منافع بالا را به‌طور غیرمجاز کسب کند؛ به جرم کلاهبرداری رایانه‌ای محکوم می‌شود.

 
کلاهبرداری اینترنتی

ارکان کلاهبرداری رایانه ای

 

رکن قانونی کلاهبرداری اینترنتی

 
 

طبق ماده ۶۷ قانون تجارت الکترونیکی در دعاوی کلاهبرداری رایانه ای به رکن قانونی این جرم پرداخته و در مورد شروع جرم در این ماده آمده است: شروع به این جرم خود جرم می‌باشد و مجازاتی که برای آن در نظر گرفته شده حداقل مجازات ‌مقرر در این ماده خواهد بود.


در کلاهبرداری رایانه ای اقدامات خلاف قانون و غیرمجازکه سوء استفاده محسوب می‌شود شامل موارد زیر می‌شود:
وارد کردن اطلاعات درست یا غلط برای کسب مال، سود و وجه از مصادیق کلاهبرداری اینترنتی خواهد بود.

 

دعاوی کلاهبرداری اینترنتی
جرایم کلاهبرداری اینترنتی

 تغییر غیرمجاز اطلاعات کامپیوتری در زمانی که برای اخذ وجه، امتیازات و خدمات مالی مورد استفاده قرار می گیرد جرم بوده و از مصادیق کلاهبرداری اینترنتی است.

 

حذف اطلاعات رایانه ای و یا مخابراتی در جهت کسب مال و امتیازات مالی از مصادیق کلاهبرداری اینترنتی می‌باشد.تمام این تغییرات در اطلاعات می‌تواند به صورت دائم و یا موقت صورت پذیرد.

 

هنگامی که دخالت در عملکرد سیستم کامپیوتر در جهت کسب مال، وجه، منفعت، امتیاز و یا خدمات مالی باشد، فرد بر اساس میزان موفقیت یا عدم موفقیت از طریق طرح دعاوی کیفری کلاهبرداری‌ رایانه ای تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 

رکن مادی کلاهبرداری اینترنتی

 

رایانه اصلی ترین وسیله ارتکاب جرم کلاهبرداری اینترنتی است و ممکن است ارتکاب آن با رفتارهای مجرمانه دیگری مانند سرقت اطلاعات، تغییر آن، جعل و یا نفوذ غیرمجاز همراه باشد که از مجموع این رفتارها به عنوان کلاهبرداری رایانه ای یاد می‌شود.

مجازات جرایم کلاهبرداری رایانه ای

طبق ماده ۶۷ قانون تجارت الکترونیکی در دعاوی کلاهبرداری ‌رایانه ای،  مجازاتی که تعیین می گردد؛ حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ شده است و بعلاوه رد مال به مالباخته می باشد.

ممکن است دعاوی مربوط کلاهبرداری رایانه ای همراه با جرائم دیگری بوده باشد در این صورت دادگاه کیفری، با توجه بر اینکه قانون مجازات جرایم‌رایانه‌ای‌ مجازات هر جرم را متفاوت از دیگری دانسته است از قاعده جمع مجازات ها برای کیفرهای مختلف استفاده خواهد نمود.

در جامعه کنونی که با تکنولوژی و فضای مجازی سازگار و همراه شده است رخ دادن چنین دعاوی و شکایاتی غیر قابل اجتناب می باشد، از آن‌جا که دعاوی کلاهبرداری رایانه ای دارای ضوابط و پیچیدگی های خاص می‌باشد لذا وکیل کلاهبرداری رایانه ای می‌تواند با تخصص خود در حوزه جرایم رایانه ای و تسلط بر مباحث حقوقی آن، می‌تواند شما را در جهت رسیدن به نتیجه و پیشرفت پرونده یاری نماید.

وکالت جرایم رایانه ای

تفاوت اصلی پرونده های سایبری با سایر پرونده ها در عدم آگاهی عمومی مردم نسبت به این جرایم و حقوقی که در این دعاوی دارند می‌باشد.

 

 

معمولا مردم اطلاعاتی کم و بیش درمورد پرونده های کیفری، تصادفات، قتل و… دارند، اما به جرئت اطلاعات اغلب افراد درمورد دعاوی سایبری و مباحث مربوط به کلاهبرداری اینترنتی بسیار کم است.

همین مورد موجب شده تا امروزه وکلای متخصص در حوزه جرایم کلاهبرداری اینترنتی یکی از مهم ترین و بروز ترین شاخه ها را در امر وکالت به خود اختصاص دهند.

وکیل جرایم سایبری و وکیل جرایم رایانه ای در واقع یک تخصص دارند اما تفاوت آن‌ها در این است که، وکیل جرایم رایانه ای می‌تواند طیف گسترده تری از پرونده ها را مطالعه و به سرانجام برساند.

در برخورد با جرایم اینترنتی به خصوص کلاهبرداری در فضای مجازی مراجعه به وکیل متخصص که علاوه بردانش، تجربه کافی نیز در این زمینه داشته باشد میتواند شما را در پرونده ها وشکایات مربوطه به خوبی همراهی کرده و به احقاق حق در دادگاه به شما کمک کند.

 

وکیل کلاهبرداری رایانه ای در تهران
ما در گروه وکلای آهوپای با داشتن وکلای مجرب پایه یک دادگستری، شما را در جهت مشاوره پرونده و شکایات خود در زمینه جرایم رایانه ای به صورت رایگان همراهی خواهیم کرد.
بدین منظور شما می‌توانید از لینک زیر برای ارتباط با وکلای کلاهبرداری رایانه ای ما استفاده کنید.