نهاد قضا به عنوان یک نهاد مقدس

صنعت قضایی

گروه وکلای آهوپای  – نهاد قضا به عنوان یک نهاد مقدس در همه جوامع درتاریخ بشر همواره در پی بسط عدالت در جوامع بوده و از این رو توده‌ها به این نهاد، به عنوان جایگاه مقدس و پشتیبانی محکم در جهت دستیابی به حقوق خویش توجه ویژه‌ای داشته‌اند اما اینک مواجه با چالشی سنگین در قبال این نهاد در جامعه ایران هستیم.

افشاگری ها و روشنگری های ریاست محترم قوه قضاییه در طول دو سال گذشته، نگاه های جامعه را به سمت و سویی هدایت کرده که نمایشگر اشکالات اساسی در نهاد قضایی در ایران است. بر اساس آنچه که در عمل شاهدیم و تطبیق آن با قانون اساسی مشاهده می شود که نهاد قضایی با توجه به کارکرد اصلی تعیین شده برای آن، نتوانسته اعتماد مردم را به حد کافی و وافی جلب کند و بدتر از آن، اینکه به جای تلاش برای اصلاح خویش از درون، در طول دهه‌های گذشته به فرافکنی روی آورده و نهادهای دیگر را دست خوش نابسامانی ها کرده و انگشت اتهام را به جای آنکه به سوی خویش نشانه رود به ناروا به سمت سایر نهادهای مرتبط و تأثیر گرفته از نهاد قضا نشانه رفته است.

یکی از این نهادها نهاد دفاع است. به نظر می رسد که در سال های اخیر، نهاد وکالت ملعبه ای گشته تا بسیاری از مسائل و مشکلات نظام قضایی، به فراموشی سپرده شود و به غلط و نادرست نوک تیز پیکان متوجه آن گردد.
اما اگر نیک بنگریم، نظام قضایی در ایران که اینگونه به نهاد وکالت هجوم آورده، واجد اوصاف و ویژگی هایی است که نیاز به اصلاح جدی دارد.

انحصار دادگستری
قضاوت در ایران کاملا انحصاری است. بدین معنا که سایر نهادها و مراجع غیرقضایی که می توانند بسیاری از اختلافات مردم را با هزینه های کمتر رفع و رجوع کنند، در عمل به کنار گذاشته شده اند.

اگرچه در بسیاری از موارد، طبق قانون نهادهای شبه قضایی پیش بینی شده، اما در عمل ملاحظه می شود که بسیاری از پرونده ها طبع اداری و غیرقضایی دارد و هیچ نیازی به ورود در چرخه نهاد قضایی نیست. با اینحال، این پرونده ها الزاما در دادگستری رسیدگی می شوند که یکی از دلایل آن، ایجاد درآمد هنگفت برای قوه قضاییه از قبل این پرونده هاست. چک یکی از این موارد است.

گرانی قضاوت
برعکس آنچه که در قانون اساسی، حق دسترسی رایگان به نهاد قضاوت، به عنوان یکی از حقوق مردم، پیش بینی شده، لیکن قضاوت از جمله خدمات گران در ایران محسوب می شود.

افزایش روزافزون و غیرقانونی هزینه های دادرسی توسط نظام قضایی و بدون نگرانی از نظارت نهادهای تقنینی، عملا سبب شده که هزینه ۱.۵ درصدی دادرسی در قانون آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹ به هزینه ۳.۵ درصدی مبدل شود. این امر، در کنار هزینه ۴.۵ درصدی در مرحله تجدیدنظر و ۵.۵ درصدی در مراحل بالاتر، امکان دسترسی رایگان به نهاد عدالت را برای عامه مردم سخت تر کرده است. در حالی که در نظام مقدس اسلام، دسترسی رایگان و آزاد به قاضی، شرط اساسی نهاد عدالت است.

اطاله دادرسی
سرعت در رسیدگی به پرونده ها در دادگستری پایین است، به گونه ای که زمان دستیابی به حق، آنقدر زیاد است که بر فرض رسیدن به آن نیز از بعد زمانی اجحاف به صاحب حق وارد می شود.
یکی از دلایل اصلی اطاله دادرسی در نظام قضایی ایران تعداد کم قضات شریف و زحمتکش در نهاد قضایی است. علیرغم درآمد بسیار بالای نهاد قضایی، متأسفانه شاهدیم که تعداد قضات در حدود ۱۰ برابر کمتر از حد نصاب استانداردهای بین المللی است.

این موضوع آنقدر جدی است که عملاً در نهاد قضایی؛ آمار قضایی، جایگزین عدالت قضایی شده است، به گونه‌ای که به‌دلیل موضوعیت یافتن آمار در محاکم دادگستری، عملاً دقت نظر قضات شریف بسیار پایین آمده و امکان مطالعه همه جانبه آنان کم شده است و از طرفی به دلیل حجم زیاد کار در شعب دادگستری، خستگی و فرسایش جایگزین نشاط. اشتیاق گشته است.

این مسأله، خسارات جبران ناپذیری به حقوق طرفین دعوا و مراجعین به دادگستری وارد می‌کند.

 

گروه وکلای آهوپای، با ده ها سال سابقه در وکالت ، سعی دارد که این حرفه را بیش از پیش از طریق فضای اینترنتی مردم ملموس سازد. ارائه مشاوره های آنلاین، تلفنی و حضوری و همچنین ارائه پکیج های وکالتی من جمله؛ وکالت اتهامات و جرائم خانه فساد – وکالت شرط بندی و… به مشتریان ما کمک می کند تا با درایت بیشتر وکیل خود را انتخاب و راهبری کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *