a

تلگرام

سال 1397 گروه وکلای آهوپای.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09129402523

تماس برای مشاوره رایگان

تلگرام

جستجو
فهرست
 

از نظرحقوقی چک سفید امضاء چه احکامی دارد؟

خانه > آموزش  > از نظرحقوقی چک سفید امضاء چه احکامی دارد؟

از نظرحقوقی چک سفید امضاء چه احکامی دارد؟

از نظرحقوقی چک سفید امضاء چه احکامی دارد؟

چک سفید امضاء به چکی گفته میشود که مبلغ در آن نوشته نشده است و صاحب چک آن را امضاء میکند. و این حق را به دریافت کننده میدهد که در زمان لازم مبلغ دلخواه را در چک بنویسد و جهت نقد کردن چک به بانک مراجعه کند.

چک سفید امضاء از نظر حقوقی خطرناک است؟

چک سفید امضاءبه این دلیل که مبلغ چک و تاریخ چک نوشته نمیشود میتواند خطرناک باشد. چک سفید امضاء معمولا برای ضمانت داده میشود و شخص دریافت کننده میتواند جای مبلغ و تاریخ را به دلخواه خودش پر کند و به بانک مراجعه کند و این نوع چک (سفید امضاء) حکم چک حامل را دارد و هر کسی میتواند با ارائه کارت ملی به بانک مراجعه کند و در خواست نقد کردن چک را داشته باشد.

وظیفه بانک در مورد سفید امضاء چگونه است؟

بانک موظف است چک را برای دارنده نقد کند و اجازه دخالت در روابط دارنده چک و صادر کننده آن را ندارد مگر اینکه حساب صادر کننده چک خالی باشد یا صادر کننده چک جلوی حسابش را بسته باشد و یا دستور قضایی برای عدم پرداخت چک وجود داشته باشد.

در مورد صدور و یا دریافت چک سفید امضاء به چه مواردی توجه کنیم ؟

دریافت کننده چک سفید امضاء در صورتیکه لازم شد چک را نقد کند فقط باید مبلغ توافق شده را در چک بنویسد و اگر خلاف توافق عمل کند صادر کننده چک حق دارد از وی شکایت کند. و اینکه صادر کننده چک سفید امضاء و دریافت کننده چک سفید امضء باید اسناد و مدارک کافی برای اثبات ادعای خود در خصوص چک سفید امضاء را داشته باشند.

صادر کننده چک سفید امضاء حتما از دریافت رسید بگیرد

اگر به هر دلیلی چک سفید امضاء صادرشود باید صادر کننده رسید دریافت کند و در رسید قید شود این چک به چه منظور و برای چه کاری صادر شده است .تا با این کار از بروز مشکلات احتمالی بعدی پیشگیری شود.

موارد استفاده چک سفید امضاء

چک سفید امضاء برای ضمانت ( البته تجار با تجربه و حرفه ای هیچ وقت در یک معامله قانونی و سالم چک سفید امضاء صادر نمیکنند.)

استفاده از چک سفید امضاء در تجارت غیر قانونی (مثل پول شویی، قاچاق مواد مخدر یا دارو و یا قاچاق هر چیز دیگری …)

چک سفید امضاء تخلیه ملک (گاهی موجر برای اینکه مطمعن شود ملکش در موعد

مقرر تخلیه میشوداز مستاجر طلب چک سفید امضاء میکند که البته بیشتر برای اجاره ملک تجاری طلب میشود

چک سفید امضا چه احکامی دارد؟

چک سفید امضا چه احکامی دارد؟

در نزول و ربا چک ابزار معامله است (در معاملات آلوده نظیر نزول و ربا چک سفید امضاء صادر میشود که صادر کننده از روی اجبار چک را به رباخوار میدهد که میتواند مقدمه مشکلات عدیده قضایی برایش باشد.

چک سفید امضاء برای جبران خسارت ( مثلا قراردادی به شیوه ای که توافق شده اجرا نشود و یا به ذینفعان خسارت وارد شود شخص برای جلوگیری از این امر چک سفید امضاء طلب مینماید.)

حتما داخل چک ضمانتی بودن آن را قید کنید

اکر به هر دلیلی برای ضمانت کاری مجبور شدید چک سفید امضاء صادر کنید حتما داخل آن ضمانتی بودن چک را قید کنید که شخص دریافت کننده نتواند از آن سوء استفاده کند چون چک ضمانتی حقوقی است و صادر کننده میتواند با بیان دلایل قانونی از نقد کردن چک تبرئه شود.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید